پماد کالاندولا ( Calendula )

موضوعات : HerbalMedicine

پماد کالاندولا علاوه بر دارا بودن خاصیت ضد التهاب جلدی، با تسریع در عمل گرانولاسیون و تحریک تشکیل سلولهای جدید، موجب ترمیم و تسکین پوستهای حساس و ملتهب شده ، گردش خون را بهبود بخشیده و پوست را تقویت می کند و با دارا بودن این خواص در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

  •  درماتیت های آلرژیک و درماتیت ناشی از پرتودرمانی

  •  سوختگی های ادراری نوزادان

  •  آزردگی های جلدی ناشی از خراش ها و بریدگیهای سطحی

  •  خشکی و ترک های پوست

  •  گزیدگی حشرات

  •  پیشگیری و درمان آفتاب سوختگی

 


اجزاء و مواد موثره:

پماد کالاندولا دارای 2درصد عصاره اختصاصی از گلهای کالندولا حاوی کاروتنوئیدها، فلاونوییدها، ساپونوزیدها، کالندین، تانن، موسیلاژ و اسانس، موم طبیعی زنبور عسل و روغن گیاهی است.هر 100 گرم پماد کالاندولا دارای حداقل 35 میلی گرم فلاونویید بر مبنای روتین می باشد.

 

اثرات درمانی و فارماکولوژی:

فلاونوییدهای موجود در عصاره گیاه کالاندولا مانند آپی ژنین با بلوکه کردن مسیر آراشیدونیک اسید باعث مهار فسفولیپازAو مهار مسیرهایسیکلواکسیژناز و لیپواکسیژناز شده و به این ترتیب اثر ضد التهابی خود را اعمال می کند.
تری ترپنوییدهای موجود در این گیاه مانند فارادیول -3میریستیک اسید استر و فارادیول 3-پالمتیک اسید استر و تاراگزاسترول دارای اثرات ضد التهاب و ادم موضعی بوده و این اثر قابل مقایسه با ایندومتاسین می باشد.
کاروتنوییدهای کالاندولا مانند فلاوگزانتین و لوتئوگزانتین و لیکوپن با اثر آنتی اکسیدان خود باعث از بین بردن رادیکالهای آزاد شده و کمک به بهبود زخمها می کنند . همچنین این ترکیبات همراه با تانن موجود در گیاه در پیشگیری و بهبود حالت سرخی ، ورم و دردناشی از آفتاب سوختگی کهدر اثر اشعه ماورا بنفش ایجاد می شودموثر گزارش شده است.
عصاره کالاندولا از طریق تنظیم فعالیت پیش التهابی سیتوکین ها و مهار آنزیم سیکلواکسیژناز به صورت موضعی پاسخ التهابی بعد از تروما را کاهش داده و از طرفی با افزایش کلاژن هیدروکسی پرولین و هگزوزامین موجب بهبود گرانولاسیون و بازسازی بافت آسیب دیده و بهبود زخم ها می شود .
پماد کالاندولا از نظر کاهش شدت درماتیت ناشی از پرتودرمانی دارای اثر معادل کورتیکواستروییدها بوده و در عین حال فاقد عوارض جانبی دراز مدت آنها می باشد و می توان از کالاندولا جهت پیشگیری از درماتیت حاد ناشی از اشعه درمانی استفاده کرد.

 

دستور مصرف:

پس از تمیز کردن پوست، مقدار کافی از پماد، روزی چند بار بر روی پوست مالیده شود.

تداخلات دارویی:

هیچگونه گزارشی در مورد تداخلاثر این پماد با سایر داروها وجود ندارد

.

عوارض جانبی:

به ندرت واکنش های حساسیتی ممکن است بروز کند

.

موارد منع مصرف:

پماد کالاندولا ، پمادی اختصاصا گیاهی با پایه ای از موم طبیعی زنبور عسل است که برای استفاده از آن موارد منع مصرف ، احتیاط و هشدار خاصی تا کنون ذکر نشده است.
مصرف در بارداری و شیردهی منع مصرف ندارد.

 

شرایط نگهداری:

دور از گرما و در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد نگهداری شود.

 کپی
لینک اشتراک گذاری

  • 4107
  • 0